Karabük’te otonom kalp masajı cihazı geliştirildiAkademisyenler, kalp masajını başlatıp durdurabilen cihaz çalışmasına imza attı. Çalışmalara katılan Akıncı, “Dünya üzerinde CPR’ı kendi başlatıp kendi durdurabilen bir teknoloji yok” dedi.


Karabük'te otonom kalp masajı cihazı geliştirildi

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Bölümü akademisyenleri otonom kontrollü kalp masajı cihazı tasarladı.

CPR olarak da bilinen cihaz, yerli kaynaklarla geliştirildi.

TEKNOLOJİK CPR CİHAZI

KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Aydın Sinan Apaydın, Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi Cevat Akıncı, fizyoterapist ve mekatronik mühendisinin desteğiyle daha ergonomik ve daha teknolojik bir CPR cihazı tasarlamak amacıyla çalışma başlattı.

Karabük’te otonom kalp masajı cihazı geliştirildi VİDEO

KALP MASAJINI BAŞLATIP DURDURABİLİYOR

19 ulusal, bir uluslararası patent ve faydalı model başvurusu olup birçok alanda daha önce ödül alan ekip, kalp masajını başlatıp durdurabilen cihaz geliştirdi.

Test ve sertifikasyon süreci başlayan cihaz için patent başvurusu yapıldı.

Karabük te otonom kalp masajı cihazı geliştirildi #1

6 YILDIR MEDİKAL TEKNOLOJİLERİ ÜZERİNE ÇALIŞIYORLAR

Aydın Sinan Apaydın, 2015 yılından bu yana 2 beyin cerrahı, bir mekatronik mühendisi ve bir fizyoterapist olarak medikal teknolojileri üzerine çalışma yaptıklarını söyledi.

Serebral palsili çocuklar için 2016’da tasarladıkları cihazın TÜBİTAK’tan aldıkları destekle ilk prototipini çıkardıklarını anlatan Apaydın, TEKNOPARK bünyesinde çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Apaydın, çeşitli alanlarda tasarladıkları cihazlar ve yürüttükleri çalışmalarla birçok yarışmada ödüle değer bulunduklarını kaydetti.

Karabük te otonom kalp masajı cihazı geliştirildi #2

“DÜNYADA CPR’I KENDİ BAŞLATIP DURDURABİLEN TEKNOLOJİ YOK”

Son projelerinin otonom kontrollü kalp masajı cihazı olduğunu dile getiren Apaydın, şunları belirtti:

“Cihazı, Acil Tıp Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Acil Tıp Kongresi’nde acil hekimlerine tanıtma fırsatı bulduk. Yerli ve milli teknolojiye sahip otonom kontrollü bir CPR cihazı. Dünya üzerinde CPR’ı kendi başlatıp kendi durdurabilen bir teknoloji yok.

Yerli ve milli olarak ilk biz tasarladık. Cihaz kendisi CPR’a karar verebilme ve sonlandırabilme yeteneğine sahip. Ayrıca üzerinde bulunan otomatik eksternal defibrilatörle (şok cihazı) hastayı defibrile (şok uygulanması) etmesi gerektiğine kendisi karar verebilmekte.”

Karabük te otonom kalp masajı cihazı geliştirildi #3

“İLK GÜNKÜ HEYECANLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cihazın hasta başı monitöründe EKG, tansiyon gibi verilerin takibinin yapabildiğini belirten Apaydın, “Cihazımız her hastaya en uygun konumda uygulanabilmektedir. 4 arkadaş olarak ilk günkü heyecanla yerli ve milli medikal teknolojiler üzerine çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Cevat Akıncı da “işin mutfağı”ndan geldikleri için diğer CPR cihazlarındaki eksikleri görüp daha ergonomik ve daha teknolojik bir cihaz tasarlamak düşüncesiyle yola çıktıklarını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

DİĞER CİHAZLARDAN AYIRAN ÖZELLİKLER

“Cihazımız çalışan kalbe basmamakta. Kalp durması gerçekleştiğinde cihaz direkt kendini durduruyor. Ayrıca kalbin kendini nöbet şeklinde titremesi olayında cihaz kendi şokunu vererek tekrar masaja başlayabilmektedir. Ayrıca nabızdan verileri bir yazılımla alarak, ‘kalp çalışıyor’ diye algılayıp cihaz kendini durdurabiliyor. Bu özellikleriyle mevcut cihazlardan ayrılıyor. En büyük sevincimiz cihazı yerli ve milli olarak yapabilmemiz.”

Karabük te otonom kalp masajı cihazı geliştirildi #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir