Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı2008’de Meryem Tahnal ile kızı Melike Tahnal’ın kaybolmasının ardından olayla bağlantılı bulunan Palu Ailesi, mahkemeye çıkarıldı. Tuncer Ustael’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Televizyon ekranlarına da yansıyarak ülke gündeminde geniş yer tutan, kamuoyunda ‘Palu Davası’ olarak da bilinen dava sonuçlandı.

Palu ailesi, Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 2008 yılında Meryem Tahnal  (35) ve küçük kızı Melike Tahnal’ın (8) kaybolmasının ardından dikkatleri üzerine çekmişti.

Takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın tekrar açılmasıyla 6 kişilik Palu ailesi hakkındaki iddialar ise uzun süre ülke gündemine oturmuş, Palu ailesi  2019 yılında tutuklanmıştı.

Yargılandıkları mahkemece verilen kararın bozulmasının ardından, 2020 yılında Sakarya Bölge Mahkemesi 1. Ağır Ceza Dairesi, sanıkların tek avukat tarafından savunulmasının usule aykırı olduğunu belirtmiş, sanıklar tekrar hakim karşısına çıkarılmıştı.

SANIKLAR 3. KEZ YARGILANDI

Kararın bozulmasıyla sanıklar üçüncü kez yargılandı.

Duruşma, Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada tutuksuz sanıklar Hava Palu, Fatih Palu ve tutuklu sanıklar Emine Ustael, Ayşe Palu hazır bulunurken, diğer tutuklu sanıklardan Tuncer Ustael ve İsa Palu duruşmaya, ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Palu ailesi hakkında karar: Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı VİDEO

SANIKLAR BERAAT İSTEDİ

Avukatların savunmalarının dinlenmesi ile başlayan duruşmada, sanık avukatları müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Ortada bir ceset olmadığı için Meryem Tahnal’ın ölüm nedeninin belli olmadığı ileri sürüldü. Sanıklar da suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini istedi. Sanıkların son sözlerinin de dinlenmesi ile mahkeme heyeti kararı açıkladı.

Palu Ailesi hakkında karar: Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı #1

PALU AİLESİ DAVASINDA VERİLEN CEZALAR

Kendisini herkese cinci hoca olarak tanıtan Tuncer Ustael hakkında çıkacak karar merakla bekleniyordu.

Meryem Tahnal’ı ağaca bağlayarak ölümüne sebep olduğu iddia edilen, kızı Melike Tahnal’a ise tecavüz ettikten sonra ispirto içirdiği iddialarının odağı olan Tuncer Ustael, Meryem Tahnal’ı ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 4 yıl hüküm giydi.

Ayrıca, Tuncer Ustael hakkında ‘banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması’ suçundan 3 yıl hapis ve 100 lira para cezası kararına varıldı.

İsa Palu, Hava Palu, Ayşe Palu ve Emine Ustael, ‘Meryem Tahnal’ı ‘kasten öldürme suçundan’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından 14 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Olayların yaşandığı dönem yaşı küçük olan Fatih Palu da 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Palu Ailesi hakkında karar: Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı #2

Palu Ailesi hakkında karar: Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı #3

Palu Ailesi hakkında karar: Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı #4

Palu Ailesi hakkında karar: Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı #5

Palu Ailesi hakkında karar: Tuncer Ustael ağırlaştırılmış müebbet aldı #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir