Büyük bir göç akımı asla söz konusu değildirİçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, kaçak göçmen meselesine ilişkin açıklama yaptı.


İsmail Çataklı: Büyük bir göç akımı asla söz konusu değildir

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu’nda “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirdi.

Toplantıda son zamanlarda Türkiye’nin gündeminden düşmeyen göçmen sorununa değinildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı’nın açıklamalarından satır başları:

“Ülkemiz sınırlarına dayanmış kafileler halinde yeni büyük bir göç akımı şu an için asla söz konusu değildir.

Doğu ve güney sınırlarımızda 2019 yılında sınırda girişi engellenen yabancı sayısı 442 bin 800,2020’de sınırda girişi engellenen yabancı sayısı 505 bin 375, bu yıl şu ana kadar 307 bin 850’dir. Anormal bir artış iddiası, rakamlarla teyit edilmemektedir.

2019 yılında 201 bin 437, 2020’de salgın koşullarına rağmen 50 bin 161 ve bu yıl halen 40 bin 98 Afganistan uyruklu düzensiz göçmen yakalanmıştır.

Bazı mahfillerin iddia ettiği gibi Türkiye, bu akını talep ediyor, hoş karşılıyor veya buna ilişkin kasıtlı bir eylemsizlik ortaya koyuyor değildir.

‘Sınırlarımız kevgire döndü’ gibi ölçüsüz ve mesnetsiz ifadeler, sınır güvenliğinden sorumlu askere, ona destek olan polise, jandarmaya ve devletin itibarına haksızlıktır.

Ağustostaki operasyonlarda terör arananlar listesindeki 7 sözde üst düzey teröristin de aralarında olduğu 98 terörist etkisiz hale getirildi. 18 terör eylemi engellendi.”

AYRINTILAR GELECEK…

İsmail Çataklı: Büyük bir göç akımı asla söz konusu değildir #1

İsmail Çataklı: Büyük bir göç akımı asla söz konusu değildir #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir