Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladıTSK’nın envanterine kazandırdığı insansız hava araçlarına eklenen ‘Bayraktar Akıncı TİHA’, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasını taşıyacak.

Semaların yeni gücü ‘Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)’…

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI, vatani görevine başlıyor.

Savaş uçaklarının yükünü azaltacak Bayraktar AKINCI bugün düzenlenen törenin ardından güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacak.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çorlu’daki Baykar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Teslimat ve Kurs Bitirme Töreni’ne katıldı.

TİHA’YA İMZA

Alkışlarla karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören öncesi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yeni gücü Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı #1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teslim töreninde şu açıklamaları yaptı:

“Bugün sizlerle Akıncı’nın teslimatı vesilesiyle bir arada bulunuyoruz. Ağustos bizim tarihimizde aynı zamanda zaferler günüdür. Çok değil bundan 10 yıl önce bize bu araçları parasıyla bile satmayan, bakımlarını yaptırmak istediğmizde ‘bugün git yarın gel’ diyenler vardı. Bugün Türk SİHA’larını ve onların açtıkları çığrı konuşuyorlar.

Bu başarıların ardında yapamayız beceremeyiz diyen mandacı zihniyetlere inat en iyisini biz yaparız diyen inanmış yiğitler var. Türkiye bu teknolojide dünyanın en ileri 3 ülkesinden biri olmuştur.

Bu başarının mimarları olan Bayraktar ailesini, başta baba Bayraktar Özdemir beyi, eşini ve evlatılarını, BAYKAR’ın fedakar çalışanlarını, Akıncı’nın üretim aşamasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki çatışmalar giderek derinleşiyor. Salgın hastalık ve göç durumları dünyanın gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Batı son birkaç yüzyılda hak, hukuk, adalet gibi kaynakları süistimal ediyor. Afganistan’da anneler çocuklarını dikenli teller ardından askerlere teslim ediyorsa vicdanlar nasıl buna sessiz kalır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı #2

Teknoloji huzuru getirmek, savaşları bitirmek için kullanıldığında barışı sağlayacaktır. Türk askerinin adım attığı her toprak huzur buluyor. Hayatları boyunca hep karşısındakinden bir şey çalmanın derdinde olanlar tabloyu iyi karşılamıyorlar. Bölgedeki ateş çemberini Türkiye’yi içerilerine alarak genişletmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin işe yaramadığı durumlarda ekonomik ve diplomatik tuzaklarla netice almaya çalıştılar. Hem sahada hem de masada tüm oyunların üstesinden gelmeyi başardık.

Dünyada örneklerini sıkça görmeye başladığımız acı tecrübeler bize Türkiye’nin gücünü artırmasının gerektiğini işaret ediyor.

Amacımız geliştirdiğimiz her teknolojiyi ülkemiz ile bilikte insanlığın tamamının hizmetine sunmak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı #3

Bizim başka vatanımız yok, bizim gidecek başka bir yerimiz de yok. Onun için ülkemize, vatanımıza sıkı sıkıya sahip çıkacağız. Eğer bölgemizde huzur sağlanacaksa bunun Türkiye’siz gerçekleştirebileceği düşünülemez.

Yüzde 20’lerde yerlilik oranına sahip savunma sanayini bu kadar kısa sürede yüzde 80 yerliliğe yaklaştırmak Cumhuriyet tarihinin en büyük başarılarındandır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı #4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı #5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar Akıncı TİHA’yı imzaladı #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir