Rize’de aşı duyarlılığı arttı: Haritada renk mavi olduSağlık Bakanlığı verilerine göre 7-13 Ağustos tarihlerinde en çok vaka görülen 3’üncü il olan Rize’de, vatandaşlar aşı için hastanelerin yolunu tuttu.


Rize'de aşı duyarlılığı arttı: Haritada renk mavi oldu

Doğu Karadeniz’de, çay ve fındık hasat sezonlarıyla başlayan göçlerle birlikte koronavirüs vakaları da artışa geçti.

İllerde her 100 bin kişide görülen vaka oranlarına göre 7-13 Ağustos tarihlerini kapsayan haritada, 575,56 ile Rize 3’üncü sırada yer aldı.

RİZE HALKI HASTANELERE AKIN ETTİ

Vaka artışları ile kentteki hastanelerde ilave koronavirüs servisleri açılırken, yoğun bakım servisleri de tamamen doldu. Randevusuz hastaların kabul edilmediği ilde artan vakalar üzerine aşı için vatandaşlar hastanelere koştu.

En çok vaka görülen 3’üncü il aşıya koştu; renk ‘mavi’ oldu

HARİTA RENGİ ‘MAVİ’ OLDU

Kent kısa sürede, risk haritasında yüzde 77’i geçen aşılama oranı ile ‘mavi’ kategoriye girdi.

Rize de aşı duyarlılığı arttı: Haritada renk mavi oldu #1

“DUYARLILIĞIN OLUŞMASI BİZLERİ SEVİNDİRDİ”

RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral, kentte son birkaç hafta içerisinde vaka sayılarının arttığını belirterek “Vaka sayısı artışında ilk 3’ler arasındaydık. Bu süreçte vatandaşlarımızdaki aşı duyarlılığı ile aşı haritamızda 37’nci mavi il olarak yerimizi aldık. Aşı, maske, mesafe ve temizlik hassasiyetimize dönmekle beraber vaka sayılarında alt sıralara inmeyi umut ediyoruz. Artan vakalar, halkımızda aşı duyarlılığının oluşması anlamında bizi sevindirdi. Bunun devam ederek aşıda yüzde 90’ları ve yüzde 100’ü hedefliyoruz. Yatak doluluk oranlarımızdaki artışın düşüşe geçmesini bekliyoruz.” dedi.

“YOĞUN BAKIMLAR DOLDU”

Vatandaşları tedbir almaya davet eden Doç. Dr. Demiral, “Yaz dönemi insanlar tatillerini yaptı. Şimdi daha çok tedbir alma dönemi. Sabırsızlıkla vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamalarını ve tedbirlere uymalarını bekliyoruz. Çünkü an itibariyle yoğun bakımımız doldu. Covid servis sayısı arttığı zaman normal hastalara yatış yeri bulmakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla ameliyatlarımızı bir süre ertelemek zorunda kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rize de aşı duyarlılığı arttı: Haritada renk mavi oldu #2

‘YALVARIYORUM AŞINIZI YAPTIRIN”

Hastaneye gelen bir hasta yakını Emine Babalık ise “Lütfen aşınızı olun, kimseye sebep olmayın. Çünkü bu işin şakası yok. Ben bu hastalık yüzünden sevdiklerimi kaybettim. Size yalvarıyorum aşı olun. Bir an önce bu hastalıktan kurtulalım, maskelerimizi çıkarıp özgür hayatımıza geri dönelim.” dedi.

“AKRABALARIMIZDA ÖLÜMLER ÇOĞALIYOR”

Aşı olmaya gelen Aysel Türüt de “Rize’de vaka sayılarında bir artış var. Akrabalarımızda da ölümler çoğalmaya başladı. Vakaların düşmesi için aşımızı olmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Rize de aşı duyarlılığı arttı: Haritada renk mavi oldu #3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir