Joe Biden’dan Kabil saldırısı ardından ilk açıklamaABD Başkanı Joe Biden, Kabil saldırısında 12 ABD askerinin ölmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada, saldırıyı düzenleyenlere bedelini ödeteceklerini söyledi.

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından başlayan kaos artarak devam ediyor.

Ülkenin başkenti Kabil’de bombalar ardı ardına patladı.

DEAŞ/Horasan grubunun üstlendiği saldırılarda 12 ABD askeri öldü.

ABD Başkanı Joe Biden, saldırının ardından ilk kez kameraların karşısına geçti.

Duygusal ve bir o kadar da sert bir açıklamayapan Biden, saldırıyı düzenleyenlere bedelini ödeteceklerini söyledi.

ABD Başkanı, saldırıyı DEAŞ Horasan grubunun düzenlediğini ve saldırı emrini veren örgün liderlerini öldürmek için de konutanlarına talimat verdiğini söyledi.

Joe Biden’ın açıklamalarından satır başları:

“ÖLEN ASKERLERİMİZ KAHRAMAN”

“Saldırıyı DAEŞ’in Horasan grubunun yaptığını düşünüyoruz.

Washington’daki komutanlarım en ince detayına kadar bu konuyu incelediler. Sahadaki durum halen gelişmeye devam ediyor. Yaşamlarını feda eden Amerikan askerlerinin hepsi kahraman. Son derece tehlikeli bir görev yapıyorlardı.

Tarihte görülmemiş büyüklükte bir tahliye operasyonunun parçasıydılar. Dünyanın en başarılı, en fedakar ve en güçlü ordusunun parçasıydılar. Amerika’nın omurgası diyorum ben onlara. Yüreklerimiz acıyla dolu. Sevdiklerini kaybeden Afganlar da üzüntü içerisinde.

Bu kahramanların ailelerin yaşadıklarını hissedebiliyorum, hissedebiliyoruz. Göğsünüzde bir kara delik varmış gibi. Ancak şunu bilin ki bizim kutsal bir sorumluluğumuz var. Kaybettiğimiz yaşamlar özgürlüğe, güvenliğimize adanmış hayatlardı.

Joe Biden dan Kabil saldırısı ardından ilk açıklama #1

“SİZİ AVLAYACAĞIZ”

Bu saldırıyı gerçekleştirenler bilsin ki, asla affetmeyeceğiz, asla unutmayacağız. Kendi belirleyeceğimiz yer ve zamanda sizi avlayacağız, bedelini ödeteceğiz.

Afganistan’dan 70 binden fazla kişiyi tahliye ettik. Sürekli bir saldırı tehdidi altında çalıştık. Baştan beri bunu biliyorduk. Sahadaki komutanlarımızla sürekli iletişim halindeydik. Teröristler bizi yolumuzdan alıkoyamazlar. Tahliyeye devam edeceğiz. Bizi korkutamazlar. Bugün yaşananlara rağmen 7 bin kişiyi tahliye ettik.

Joe Biden’dan Kabil saldırısı ardından ilk açıklama VİDEO

“SALDIRI EMRİ VERDİM”

Komutanlarıma DAEŞ’in Horasan grubunun liderlerine saldırı planı emri verdim.

Yapacak çok işimiz var ve bunu yapacak beceri ve kapasiteye sahibiz. kararlı duracağız, görevimizi tamamlayacağız ve askerlerimiz çekildikten sonra da Amerikalıları Afganistan’dan çıkarmak için gereken her şeyi yapacağız.

Joe Biden dan Kabil saldırısı ardından ilk açıklama #2

“NEREDE OLDUKLARINI BİLİYORUZ”

Saldırı emrini veren DAEŞ liderlerinin nerede olduklarını bildiğimizi düşünüyorum.

Taliban’la aramızdaki güven değil karşılıklı çıkarlar meselesi. Taliban ile DAEŞ arasında ilişki olduğu bilgisi gelmedi.

Yeni bir saldırı olabileceğinin bilinciyle tahliye operasyonlarına devam ediyoruz.

Bizimle iş birliği yapmanın Taliban’ın çıkarına olduğunu düşünüyorum.
Bir savaş bittiğinde taraflardan birinin herkesin ülkeden tahliye edilmesini garanti ettiği bir savaş yoktur. Temel olarak her şeyin sorumluluğunu taşıyorum. Çekilme kararımın arkasındayım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir