Marmaris’te yangınlar sonrası doğa canlanmaya başladıMuğla’da yangınlarda zarar gören alanlarda ekolojik yaşamın canlanmaya başladığı gözlemlendi.

Türkiye büyük bir yangın felaketini geride bıraktı

Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında büyük tahribata neden olan yangınlarda binlerce hektar alan küle dönerken birçok yerleşim yeri de alevler arasında kayboldu.

DOĞA KENDİNİ YENİLİYOR

Felaketin ardından doğa kendini yenilemeye başladı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim görevlisi ve yaban hayatı uzmanı biyolog Dr. Yasin İlemin, Marmaris ilçesinde yanan alanların yeşillendiğini ve kuşların bölgeye dönmeye başlamasını fotoğrafladı.

Marmaris te yangınlar sonrası doğa canlanmaya başladı #1

BAZI ALANLARIN YENİDEN YEŞİLLENDİĞİNİ GÖRDÜ

İlemin, yangının yaban hayatına etkisini araştırmak amacıyla sahada inceleme yaptığını söyledi. Bu sırada bazı alanların yeniden yeşillendiğini gördüğünü anlatan İlemin, bölgede kuş seslerini duymaya başladığını kaydetti.

Marmaris te yangınlar sonrası doğa canlanmaya başladı #2

“SİZE GÜZEL HABERLERİM VAR”

Araştırma yaparken doğal güzellikleri de fotoğraflayıp, ölümsüzleştirdiğini dile getiren İlemin, “Yanan alanların yeşillenmesi bu alanda yaşayan hayvanları da sevindirdi.” dedi.

Marmaris te yangınlar sonrası doğa canlanmaya başladı #3

Çektiği fotoğrafları sosyal medya hesabından da “Size güzel haberlerim var” notuyla paylaşan İlemin, yaptığı gözlemlerini de takipçilerine aktardı. Yangınların üstünden neredeyse 3 hafta geçtiğini ifade eden İlemin, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“YANMIŞ ORMANIN İÇİNDEN AĞAÇ KAKAN SESLERİ GELİYOR”

“Hayıt, sandal başta olmak üzere maki türleri tekrar toprak altından sürgün veriyor ve yeşeriyor. Etrafa doğal olarak yayılmış kızılçam tohumları var. İlk yağmurları bekliyorlar sabırsızlıkla. Orman Genel Müdürlüğü çoğu yeri doğal haliyle bırakacak, gerekirse en az müdahale ile ağaçlandıracak. Bakın, yanmış orman ve ağaçlara dokunulmadığında neler oluyor? Kızıl sırtlı örümcek kuşu yanmış ormanın ortasında bir ahlata konmuş. Yanmış ormanın içinden ağaç kakan sesleri geliyor. Bu sesler yangına rağmen kızılçamın kalın kabukları altında hala böcekler olduğuna önemli bir kanıt. Kızılçam yansa bile yangına karşı geliştirdiği kalın kabuklarının altında böcekleri korumuş ve alana kuşları davet ediyor.”

Marmaris te yangınlar sonrası doğa canlanmaya başladı #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir