Bekir Pakdemirli yangınlarla ilgili son durumu açıkladıTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris’te yaptığı konuşmasında “Muğla ve Aydın’da 3 orman yangını ile mücadele devam ediyor” dedi.


Bekir Pakdemirli yangınlarla ilgili son durumu açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris’te yaptığı konuşmasında “2 ilimizde 3 orman yangını ile mücadele devam ediyor” dedi.

Bakan Pakdemirli üç ormanda çalışmaların devam ettiğine değinerek,“Muğla’da Köyceğiz ve Milas, Aydın’da Bozdoğan yangını devam ediyor. 270 orman yangınıyla uğraştık, 267’si kontrol altında. Üç orman yangını için çalışmalar devam ediyor. Yatağan, Kavaklıdere, Karaköy, Antalya Kaş yangınları kontrol altına alındı. Ayrıca 206 kırsal alan yangınına da müdahale yapıldı.” diye konuştu.

“KÖYCEĞİZ’DE YANGIN VADİYE HAPSOLMUŞ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Devam eden yangınlarda 15 uçak, 9 İHA, 64 helikopter, bir insansız helikopter, 850 arazöz, su tankeri, 430 iş makinesi ve 5 bin 250 personelle devam ettiklerini anlatan Pakdemirli, filolarında şu anda 15 uçak ve 64 helikopter olduğunu bildirdi.

Orman teşkilatında ise 3 amfibik uçak, 39 helikopter ve bir insansız helikopterin olduğunu aktaran Pakdemirli, 10 tane de jandarmaya ait helikopterle yangınlara müdahale edildiğini dile getirdi.

Orman yangınlarıyla mücadele eden Yunanistan’ın yangın söndürme hava aracı talebi olduğuna işaret eden Pakdemirli, ​“Yunanistan’ın bizden talebi var. Olumlu bakıyoruz. İki 40 tonluk OGM’nin kullanmış olduğu uçak hazırlanmış olup ilgili ülke Dışişleri Bakanlığından işlemleri tamamlanması halinde yola çıkacak.” dedi.

Bekir Pakdemirli yangınlarla ilgili son durumu açıkladı #1

“KÖYCEĞİZ’DE YANGIN DEVAM EDİYOR”

Muğla’daki yangınlara müdahale edildiğini aktaran Pakdemirli, “Köyceğiz’de yangın vadiye hapsolmuş şekilde devam ediyor ama kontrol altında diyemiyoruz. Kontrol altına alınan yerlerde dıştan içe doğru soğutma işlemi uyguluyoruz. Arazözler en ufak duman kalmayacak şekilde çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Pakdemirli orman yangınlarıyla mücadelede gönüllülerin de önemine işaret etti. Bakan Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olarak bulunmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapabileceğini söyledi.

Bekir Pakdemirli yangınlarla ilgili son durumu açıkladı #2

“KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Yangının söndürüldüğü yerlerde hasar tespit çalışması yapıldığına değinen Pakdemirli, “9 ilde 26 ilçe, 180 köyde, 7 bin 735 çiftçimizin hasar tespit çalışması yapıldı. Muğla’da orman yangınlarında 4 bin 500’e yakın arı kovanı zarar gördü. Türkiye’nin çam balı merkezi olan Muğla’da bu konuda yaraları saracağız, yeni bal ormanları tesis edeceğiz. Devlet buradadır, yangından zarar gören kimseyi mağdur etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Ormanları korumak için her zaman ekim ve dikimlerde yangın kontrol alanları oluşturduklarını belirten Pakdemirli, “Bundan sonraki ekim dikimlerde yangın kontrol şeritlerimizin daha geniş olması için çabamız olacak.” ifadesini kullandı.

Bekir Pakdemirli yangınlarla ilgili son durumu açıkladı #3

“BEDELSİZ TEMİN EDECEĞİZ”

Yangından zarar gören vatandaşa destek olacaklarını vurgulayan Pakdemirli, “Ormanlarımız yeniden küllerinden doğacak.” Bitkisel üretim alanlarının yeniden tesisi için ihtiyaç duyulan tohum, fide ve fidanı bedelsiz temin edeceğiz.” diye konuştu.

Bekir Pakdemirli yangınlarla ilgili son durumu açıkladı VİDEO

“GÖNÜLLÜ OLMAK İSTEYENLER E-DEVLET’TEN BAŞVURU YAPSIN”

Yangınlarda yardımcı olmak isteyenlerin gönüllü olmaları gerektiğine değinen Pakdemirli, “Orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olarak bulunmak isteyenler e-devlet üzerinden başvuru yapsın.” açıklamasında bulundu.

Bekir Pakdemirli yangınlarla ilgili son durumu açıkladı #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir